Cukrzyca

Cukrzyca to dzisiaj choroba społeczna, która staje się jednym z najgroźniejszych schorzeń cywilizacyjnych.

Na świecie z chorobą tą zmaga się około 250 mln osób.
Za 20 lat liczba diabetyków może wzrosnąć nawet do 380 mln
!

 

Cukrzyca, zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia, to grupa chorób metabolicznych, charakteryzująca się hiperglikemią, wynikającą z defektu wydzielania lub działania insuliny. Przewlekła hiperglikemia wiąże się z uszkodzeniem, zaburzeniem czynności i niewydolnością oczu, nerek, nerwów, serca i naczyń krwionośnych.

Zasadą współczesnej terapii cukrzycy jest leczenie wszystkich zaburzeń towarzyszących chorobie, a nie tylko kontrola gospodarki węglowodanowej.

Normalizacja masy ciała, zwiększenie aktywności fizycznej, właściwa dieta, leczenie nadciśnienia tętniczego i innych chorób układu krążenia oraz utrzymywanie możliwie najbardziej prawidłowej glikemii , zmniejsza ryzyko powikłań cukrzycowych.

Niekontrolowany poziom cukru we krwi naraża diabetyków na infekcje. Niezauważone lub zlekceważone zadrapania mogą przerodzić się w poważne owrzodzenia zagrażające zdrowiu i życiu. Konsekwencją cukrzycy jest sucha skóra i liczne modzele na stronie podeszwowej stóp. Modzel jest nagromadzeniem złogów hiperkeratozy, które uszkadzają miękkie tkanki położone wyżej, na skutek czego dochodzi do powstania rany. Zadaniem podologa jest usuwanie niebezpiecznych zrogowaceń, właściwie zaopatrywanie ran, zalecanie odpowiednich preparatów pielęgnacyjnych oraz edukacja pacjenta odnośnie właściwego postępowania w cukrzycy.

 

 

Poniżej przedstawiono skuteczność leczenia stopy cukrzycowej:

 

dbajostopy.pl - leczenie wrastającego paznokcia, usuwanie odcisków, badanie stóp, indywidualne wkładki, pedicure specjalistyczny, gabinet podologiczny, podolog i usuwanie modzeli - Włocławek